MUDr. Tadeuš Nemec, * 12.3.1918 - † 2.11.2003

 

MUDr. Tadeuš Nemec sa narodil dňa 12.3.1918 vo Vrútkach, kde prežil celé detstvo až po štúdiá v Bratislave. Gymnázium absolvoval v Martine v roku 1936 a v tom istom roku sa zapísal na Lekársku fakultu Slovenskej univerzity v Bratislave, ktorú absolvoval v októbri 1944. Po ukončení štúdií pracoval ako sekundárny lekár vo viacerých nemocniciach na Slovensku a ako závodný lekár pracoval na Trati družby od júla 1950 do februára 1953 v Slanci, Ťahanovciach a Košiciach. V roku 1952 sa oženil v Košiciach a s manželkou Lujzou mal dve dcéry Lujzu a Arabellu. Od roku 1953 nastúpil pracovať  ako závodný lekár v Čsl. plavbe dunajskej až do roku 1958. Od roku 1958 pracoval najprv vo funkcii zástupcu riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť, neskoršie ako zástupca vedúceho a potom ako vedúci odboru zdravotníctva na Západoslovenskom krajskom výbore a neskôr na Ministerstve zdravotníctva ako vedúci odborný referent až do odchodu do dôchodku, na ktorý odišiel v 66 rokoch. Neopustil ani praktickú medicínu a od roku 1959 nepretržite pracoval až do odchodu na dôchodok ako závodný lekár Čs. štátneho filmu v Bratislave. Ako úspešný lekár získal poctu „Zaslúžilý lekár“ ktorý mu bol udelený  14.12.1978.

Celý život boli jeho jediným, najväčším a celoživotným koníčkom šachy. Bol 50 rokov členom šachového oddielu Slovan CHZJD, členom jeho výboru a kandidátom majstra športu v šachu. Počas celého života aj v tejto oblasti získal mnohé víťazstvá a jedným z najvyšších bolo víťazstvo v Tatranskom pohári v roku 1963. Až do neskorej staroby hral šachy a navštevoval šachový klub Slovana a zúčastňoval sa aj v tomto veku turnajov seniorov. Trikrát bol účastníkom medzinárodného šachového turnaja v Bieli, kde získal ako senior jedno z prvých umiestnení.

Svoj život ukončil spokojne a v tichosti vo vyše  85 rokoch života dňa 2.11.2003.

 

Prehľad šachovej kariéry

 

Vyše 60-ročná šachová činnosť MUDr. Tadeuša Nemca sa začala už v študentských rokoch, kde sa na miestnom gymnáziu vo Vrútkach oboznámil so šachovou hrou. Do Bratislavy prišiel ako vyzretý hráč. V Svoradove sa stretáva s Hulekom, ktorý pôsobí ako tajomník Šachového klubu svoradovských akademikov. Počiatočnú menšiu sebadôveru prekonáva “Taďo“ (prezývka z rodiska) cvičným zápasom práve s Hulekom, neskorším silným korešpondenčným hráčom.

V I. ročníku Turnaja klubových družstiev v roku 1941 obsadil šachový klub tretie miesto, ku ktorému Taďo, hrajúci na 4 šachovnici, prispel ziskom 3 bodov z 5 partií. V roku 1942 hral za akademickú mládež na šiestej šachovnici v zápase proti Chorvátsku, kde remizoval s Mrázkom.

Šachové dianie na Slovensku sa utlmuje, narastajú starosti s dokončením štúdia, a tak sa s MUDr. Nemcom stretávame až v roku 1946 na XIX. zjazde ÚJČS v Moravskej Ostrave. V Bratislave bol MUDr. Nemec zaradený do vedľajšieho turnaja “A“, kde sa zaradil medzi hráčov I. triedy. V predbežnej skupine obsadil postupové 3. miesto so ziskom 3,5/6 bodu, vo víťaznej skupine delil 1-3. miesto s Mrázkom (Nové Zámky) a Vykydalom (Brno) so ziskom 6,5/9, čím získal nárok na titul ŠZT (šachista zvláštnej triedy).

MUDr. Nemec sa už v začiatkoch prejavil ako pozičný hráč, dávajúci prednosť opatrnej hre, čo sa veľmi hodilo do klubových súťaží, ale v turnajoch, hlavne v postupových, mu bránila v lepších výsledkoch.

MUDr. Nemec pôsobil do jari 1953 v Košiciach, kde hrával za Stavebné závody Košice. Vo farbách tohto klubu sa prebojoval do finále celoštátnej súťaže družstiev, ktoré sa hralo koncom roka 1952 v Mariánskych Lázňach – klub obsadil 4. miesto. MUDr. Nemec, hrajúci na 1. šachovnici, získal 7/13, čo mu vynieslo 3. miesto v celkovom hodnotení prvých šachovníc.

V roku 1953 sa presťahoval do Bratislavy. Do roku 1955 (kedy získal titul Kandidát majstra) pôsobil v Slovane Zdravotník a v tomto roku prestúpil do Slovana Bratislava, kde pôsobil do konca svojej šachovej činnosti. Počas 43-ročného pôsobenia v klube, čo už samo o sebe je obdivuhodné, pracoval aj vo výbore a istý čas bol aj predsedom klubu. Slovan Bratislava sa v roku 1963 prebojoval do finále družstiev ČSSR, ktoré sa hralo v Luhačoviciach. MUDr. Nemec bol zaradený na štvrtú šachovnicu, kde získal 2/3, čím sa významne podieľa na 1. mieste klubu v tejto súťaži. Prispel ku krásnemu úspechu Slovana Bratislava, keď v sezóne 1969/70 obsadil Slovan prvé miesto v I. ročníku celoštátnej ligy. Hral v každom ročníku celoštátnej ligy, po rozdelení v extralige, až po ročník 1986/87.

 

Bratislava, 20.3.2005

 

Spracovala: Ing. Lujza Jurkovičová